Provinces of Guadajara: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 7: | Line 7: | ||
! Capital | ! Capital | ||
! Largest city | ! Largest city | ||
! Population<br | ! Population<br><small>(2022)</small> | ||
! Area | ! Area | ||
! Density | ! Density<br><small>(per km<sup>2</sup>)</small> | ||
|- | |- | ||
| {{flagicon|Aguáy|size=50px}} | | {{flagicon|Aguáy|size=50px}} | ||
Line 43: | Line 43: | ||
| Azonpulta | | Azonpulta | ||
| Málabera | | Málabera | ||
| | | 11,813,913 | ||
| | | 243,932 km<sup>2</sup><br><small>(94,183 sq mi)</small> | ||
| | | 48.431 | ||
|- | |- | ||
| {{flagicon|Espartero|size=50px}} | | {{flagicon|Espartero|size=50px}} | ||
Line 52: | Line 52: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | 2,813,019 | ||
| | | 136,352 km<sup>2</sup><br><small>(52,646 sq mi)</small> | ||
| | | 20.631 | ||
|- | |- | ||
| {{flagicon|Granalés|size=50px}} | | {{flagicon|Granalés|size=50px}} | ||
Line 67: | Line 67: | ||
| {{flagicon|Guadajara (province)|size=50px}} | | {{flagicon|Guadajara (province)|size=50px}} | ||
| [[Guadajara Province|Guadajara]] | | [[Guadajara Province|Guadajara]] | ||
| <small> | | <small>GU</small> | ||
| colspan="2" | Guadajara City | | colspan="2" | Guadajara City | ||
| 8,857,748 | | 8,857,748 | ||
| | | 31,183 km<sup>2</sup><br><small>(12,040 sq mi)</small> | ||
| | | 284.057 | ||
|- | |- | ||
| {{flagicon|Gualtares|size=50px}} | | {{flagicon|Gualtares|size=50px}} | ||
Line 78: | Line 78: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | 4,284,191 | ||
| | | 307,876 km<sup>2</sup><br><small>(118,872 sq mi)</small> | ||
| | | 13.915 | ||
|- | |- | ||
| {{flagicon|Itapé|size=50px}} | | {{flagicon|Itapé|size=50px}} | ||
Line 87: | Line 87: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | 146,487 | ||
| | | 90,308 km<sup>2</sup><br><small>(34,868 sq mi)</small> | ||
| | | 1.622 | ||
|- | |- | ||
| {{flagicon|La Rioja|size=50px}} | | {{flagicon|La Rioja|size=50px}} | ||
Line 114: | Line 114: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | 3,294,082 | ||
| | | 81,380 km<sup>2</sup><br><small>(31,420 sq mi)</small> | ||
| | | 40.478 | ||
|- | |- | ||
| {{flagicon|Pampalona|size=50px}} | | {{flagicon|Pampalona|size=50px}} | ||
Line 150: | Line 150: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | 18,130 | ||
| | | 78,462 km<sup>2</sup><br><small>(30,294 sq mi)</small> | ||
| | | 0.231 | ||
|- | |- | ||
| {{flagicon|Santiago de Escrivá|size=50px}} | | {{flagicon|Santiago de Escrivá|size=50px}} | ||
Line 194: | Line 194: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | |||
| | |||
| | |||
|- style="background-color:#efefef;" | |||
| {{flagicon|Guadajara|size=50px}} | |||
| [[Guadajara]] | |||
| <small>GJ</small> | |||
| [[Guadajara City]] | |||
| Encarnación | |||
| | | | ||
| | | |