Athletics at the 2022 Summer Invictus Games

Jump to navigation Jump to search

Men's

Event Gold Silver Bronze
100 meters
details
Peter Mba
 Tiwura
9.70 Alexei Anjaparidze
 Vedmed
9.76 Oesi Batho
 Rwizikuru
9.79
200 meters
details
Philip Ladipo
 Tiwura
19.42 Sotiris Teresiadis
 Piraea
19.44 Lachtín Mac Taidhg
 Caldia
19.53
400 meters
details
Jacob Moseki
 Rwizikuru
44.07 Davit Tsintsadze
 Vedmed
44.12 Eugène Moreau
 Gaullica
44.76
800 meters
details
Dazadiu Biunhamao
 Dezevau
1:44.67 Stelios Lambriades
 Piraea
1:44.68 Stefan Møller
 Scovern
1:44.72
1500 meters
details
Bénédictin Lizotte
 Cassier
3:33.70 Petros Tasselis
 Piraea
3:34.70 Kupen Pironev
 Tengaria
3:34.77
5000 meters
details
Anissa Amirouche
 Behera
12:56.55 IR Modisaotsile Mosegi
 Garambura
12:58.89 Dool Calas
 Yemet
13:01.15
10,000 meters
details
Galad Aweys
 Yemet
27:03.72 Mvelo Siphamandla
 Garambura
27:04.54 Zayden Schoeman
 Satavia
27:06.29
110 meters hurdles
details
Amos Fittipaldi
 Etruria
13.01 Jaun du Plessis
 Nuvania
13.08 David Cosmatos
 Piraea
13.09
400 meters hurdles
details
Loreno Zegarelli
 Etruria
47.77 Takis Arvanitellis
 Shangea
48.03 Daniel Louis
 Sainte-Chloé
48.04
3000 meters steeplechase
details
Tiiso Leruo
 Garambura
8:10.30 Alex Jabavu
 Gaullica
8:10.34 Arvi Padar
 Alsland
8:10.80
4 × 100 meters relay
details
 Shangea (SHA)
37.17 Invictus Athletes from Champania AIC (AIC)
37.36  Gaullica (GAL)
37.37
4 × 400 meters relay
details
 Piraea (PIR)
2:56.08  Rizealand (RIZ)
2:56.69  Gaullica (GAL)
2:57.28
Marathon
details
Dhardon Bhutia
 Duran
2:06:29 Noda Shihi
 Senria
2:06:39 Emmanuel Tremblay
 Gaullica
2:07:21
20 kilometers walk
details
Mark Roffel
 Hennehouwe
1:19:03 Tiiso Leruo
 Garambura
1:19:04 Paul Walker
 Estmere
1:19:06
50 kilometers walk
details
Yens Hëskerback
Borland (Kylaris) Borland
3:40:23 Junior Wessel
 Nuvania
3:41:48 Zhang Heng
 Shangea
3:42:51
High jump
details
Isaac Castrillón
 Paretia
2.42 Clément Laffitte
 Gaullica
2.38 Josiah Barkley
 Estmere
2.34
Pole vault
details
Daniël du Toit
 Satavia
6.10 Hao Guanyu
 Shangea
6.05 Abril Jofre
 AIC
6.00
Long jump
details
Elijah Francis
 Estmere
8.22 Johan Ovesen
 Scovern
8.21 Radoslav Petrov
 Tengaria
8.19
Triple jump
details
Kamaaluddeen al-Ahsan
 Sohar
17.62 Audace Mercaldo
 Adamantina
17.57 Takis Arvanitellis
 Piraea
17.57
Shot put
details
Žilvinas Andrasius
 Aucuria
21.52 Ki Joo-Won
 Ansan
21.43 Marcel Charpentier
 Gaullica
21.42
Discus throw
details
Dainius Leveckis
 Aucuria
68.82 Håkan Isaksson
 Geatland
68.22 Samuel Aubert
 Gaullica
67.95
Hammer throw
details
Radacek Wolyn
 Soravia
81.94 Mikołaj Piękoś
 East Miersa
81.82 Arminas Leicmonas
 Aucuria
81.81
Javelin throw
details
Jon Barceló
 Paretia
88.22 Philippe Delafose
 Gaullica
86.99 Dieuseul Simeon
 Sainte-Chloé
86.15
Decathlon
details
Kosyo Desislavov
 Tengaria
8968 Antoni Latur
 AIC
8883 Robert Couvreur
 Gaullica
8880

Women's

Event Gold Silver Bronze
100 meters
details
Tania Leclair
 Gaullica
10.90 Mokaedi Tebogo
 Rwizikuru
10.98 Giovana Cipollone
 Rizealand
10.99
200 meters
details
Mokaedi Tebogo
 Rwizikuru
21.72 Hasti Radan
 Zorasan
21.91 Heike Schaab
 Werania
21.99
400 meters
details
Rashida Atieno
 Tiwura
49.61 Rosta Tschermak
 Chistovodia
49.65 Jiba Zugaumo
 Dezevau
49.66
800 meters
details
Sirli Puusepp
 Kirenia
1:55.99 Suncica Brod
 Soravia
1:56.26 Amelie Gordon
 Rizealand
1:56.55
1500 meters
details
Alcina Barbuto
 Etruria
4:00.24 Renata Sitko
 East Miersa
4:00.46 Ségolène Fouché
 Gaullica
4:00.93
5000 meters
details
Leke Penja
 Garambura
14:57.47 Yashiro Anju
 Senria
15:03.31 Adelina Macedonski
 Amathia
15:03.91
10,000 meters
details
Ntombizanele Khwezi
International Invictus Committee EIR
30:06.73 Laurentia Kogalniceaunu
 Amathia
30:10.25 Maïmounatou Mekongo
 Garambura
30:10.48
100 meters hurdles
details
Brooklynn Saunders
 Rizealand
12.46 Marta Passèro
 Gapolania
12.56 Sandra Mortensen
 Scovern
12.64
400 meters hurdles
details
Natalia Kennedy
 Estmere
54.28 Genowefa Podolak
 East Miersa
54.39 Hiie Malk
 Kirenia
54.39
3000 meters steeplechase
details
Jiruu Meetti
 Yemet
8:58.30 Zbysa Vavilov
 Chistovodia
9:04.00 Ose Ryu
 Senria
9:07.33
4 × 100 meters relay
details
 Ansan (ANS)
42.39  Soravia (SOR)
42.52  Garambura (GAR)
42.74
4 × 400 meters relay
details
 Hennehouwe (HEN)
3:23.33  Adamantina (ADA)
3:24.37  Werania (WER)
3:25.36
Marathon
details
Faith Murphy
 Rizealand
2:26:45 Nylah Powell
 Estmere
2:27:09 Danika Kubin
 Chistovodia
2:27:22
20 kilometers walk
details
Zhan Shuren
 Shangea
1:27:21 Zara Cooper
 Estmere
1:27:26 Elina Nurme
 Alsland
1:27:36
50 kilometers walk
details
Bianca Williamson
 Estmere
4:02:33 Milenka Stasov
 Chistovodia
4:04:53 Angelica Lupescu
 Amathia
4:07:41
High jump
details
Wadha el-Hosseini
 Sohar
2.05 Svitlana Stassov
 Chistovodia
2.05 Eva MacNaughton
 Rizealand
2.03
Pole vault
details
Lise de Jager
 Hennehouwe
4.85 Milka Stanislavova
 Tengaria
4.85 Darja Bartáková
 Bistravia
4.85
Long jump
details
Emma Rémillard
 Cassier
7.04 Malak Bescós
 Paretia
7.04 Elena Caragiale
 Amathia
7.02
Triple jump
details
Celeste Ascione
 Etruria
15.39 Dorota Dobrescu
 Amathia
15.36 Elya Kowalski
 Soravia
15.36
Shot put
details
Yveline Senat
 Sainte-Chloé
20.55 Kaze Kudzmaite
 Aucuria
20.54 Iseult Souchon
 Satucin
20.43
Discus throw
details
Kristina Andonova
 Tengaria
63.60 Sigolène Dembélé
 Gaullica
62.56 Mendy Scheerbart
 Werania
62.51
Hammer throw
details
Margaux Jacquard
 Gaullica
76.39 Brooke Edlund
 Rizealand
76.00 Rosa Amorosi
 Etruria
75.87
Javelin throw
details
Gyte Astasauskaite
 Aucuria
71.54 Miglena Werba
 Soravia
71.40 Alaina Howell
 Rizealand
71.20
Heptathlon
details
Elis Damyanova
 Tengaria
7023 Marie-Hélène Gauthier
 Gaullica
6984 Vibeke Ovesen
 Scovern
6863